غرفههای خودساز

غرفه خودساز به نمونه‎ای اطلاق می‎گردد که تمام یا بخشی از آن دارای استاندارد و سایزبندی مشخصی نبوده و در زمان نصب نیاز به عملیات تكمیلی دارد. مراحل اخذ مجوز غرفه‎سازی به شرح ذیل می‎باشد:

1- معرفی پیمانکار غرفهساز: شرکت‎های غرفه‎سازان می‎بایست معرفی‎نامه ممهور شرکت کارفرما را خطاب به شرکت برساز رویداد پارس تهیه نمایند.

2- تهیه مدارک مورد نیاز: شرکت‎های غرفه‎ساز موظف هستند 20 روز قبل از افتتاحیه مدارک ذیل را به ستاد اجرایی نمایشگاه تحویل دهند. بدیهی است عواقب ناشی از عدم ارسال مدارک در موعد مقرر و عدم پذیرش طرح مورد نظر توسط کارشناسان برگزاری نمایشگاه، به عهده مشارکت‎کنندگان و شرکت‎های غرفه‎ساز می‎باشد.

 • پلان اندازه‎گذاری شده طرح غرفه با مقیاس 1/100 در اندازه A4 یا A3 در دو نسخه رنگی
 • پرسپکتیو طرح غرفه از سه زاویه در اندازه A4 در دو نسخه رنگی
 • در صورت وجود طبقه دوم در طرح غرفه، جزئیات دقیق اجرایی آن شامل نوع پروفیل‎های مصرفی، تیر ریزی، فواصل پل‎ها و جانمایی ستون‎ها همراه با مهر و امضا مهندس ناظر الزامی می‎باشد.
 • اصل و تصویر گواهینامه غرفه‎سازی
 • بیمه مسئولیت مدنی معتبر با موضوع فعالیت غرفه‎سازی و محل آن نمایشگاه بین‎المللی فارس و به تعداد 4 نفر (1 نفر فوت و 3 نفر مصدوم)

3- مطالعه قوانین و مقررات غرفهسازی:

 • به ازای هر مترمربع «غرفه‎سازی خودساز» مبلغ 87،200 ریال با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بابت عوارض غرفه‎سازی، در وجه شرکت نمایشگاه بین‎المللی فارس، از شرکت‎های غرفه‎ساز دریافت می‎شود. همچنین برای هر مترمربع از طبقه دوم، میزان 50 % از مساحت استفاده شده، به کل هزینه طبقه همکف اضافه خواهد شد.

تذکر مهم: پرداخت هزینه‎های غرفه‎سازی در نمایشگاه کاملا به عهده شرکت غرفه‎ساز می‎باشد. بدیهی است که توافقات مالی بین شرکت کارفرما و شرکت غرفه‎ساز جهت ساخت و اجرای غرفه مورد نظر با توجه به هزینه‎های فوق صورت خواهد گرفت و این مسأله هیچگونه ارتباطی با ستاد اجرایی نمایشگاه صنعت ساختمان شیراز نخواهد داشت.

 • ارائه یک فقره چک به مبلغ 30،000،000 ریال جهت ضمانت و تعهد ساخت به موقع غرفه، حسن انجام کار، رعایت اصول و مقررات غرفه‎سازی، عدم وارد آوردن خسارت، تخلف و تخریب و تخلیه کامل غرفه ساخته‎شده در وجه شرکت نمایشگاه بین‎المللی فارس، بدون تاریخ و بدون بابت الزامی است. این چک تا زمان تخلیه کامل غرفه به صورت امانت نزد امور مالی باقی خواهد ماند و شرکت‎ها می‎توانند پس از پایان عملیات تخریب و جمع‎آوری غرفه‎ها با همراه داشتن رسید چک مذکور و مراجعه به ستاد اجرایی، چک خود را دریافت نمایند. در صورتیکه عملیات غرفه‎سازی، تحت هر شرایطی از زمان‎بندی اعلام شده توسط ستاد اجرایی، این شرکت نسبت به برداشت مبلغ کامل چک اقدام نموده و شرکت غرفه‎ساز حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب می‎نماید.
 • در صورت بروز حوادث مرتبط به غرفه‎سازی و در طی روزهای ساخت‎و‎ساز مسئولیت کامل به عهده شرکت غرفه‎ساز می‎باشد.
 • مجوز ساخت برای غرفه‎های کمتر از 24 متر صادر نخواهد شد.
 • ارتفاع مجاز غرفه از روی کف‎سازی متعارف، 3 متر می‎باشد. بدیهی است ارتفاع مجاز برای غرفه‎هایی که دارای طبقه دوم هستند متفاوت بوده و با تأیید بخش فنی نمایشگاه تعیین خواهد شد. همچنین در مواردی که غرفه‎ای مقابل دریچه‎های هواساز و کانال‎های هوا رسانی سالن‎ها قرار گیرد می‎بایست حداکثر ارتفاع تا زیر دریچه‎های فوق در نظر گرفته شود.
 • طبقه دوم نباید هیچ تداخل و مزاحمتی برای سایر غرفه‎های همجوار داشته باشد و باید مساحت آن با احتساب راه پله حداکثر 50% از مساحت طبقه همکف را تشکیل دهد. همچنین طبقه دوم می‎بایست بدون سقف اجرا شود.
 • ساخت فضا به صورت محصور و فاقد دید در طبقه دوم یا به عنوان آبدارخانه، انبار، اتاق مذاکره و هر عنوان دیگر ممنوع می‎باشد.
 • غرفه‎هایی که در جزیره واقع می‎شوند حق مسدود نمودن هیچ یک از اضلاع را به صورت کامل ندارند. طبق قوانین و مقررات نمایشگاه بین‎المللی در غرفه‎هایی که حداقل دو طرف آنها باز باشند، شرکت‎ها فقط مجاز به دیوار نمودن حداکثر %50 از ضلعی که مجاور راهرو قرار دارد می‎باشند.
 • کف‎سازي اعم از تغییر رنگ موکت، باز کردن سر در غرفه و یا تغییر آن و تغییر رنگ دیواره‎ها، غرفه‎سازی محسوب شده و شرکت‎ها می‎بایست نسبت به اخذ مجوز غرفه‎سازي اقدام نمایند.
 • چنانچه ارتفاع غرفه‎سازی بالاتر از غرفه‎های مجاور باشد، ضروری است که قسمت‎های پشت سازه‎ها به ویژه نئوپان، چوب و شبکه‎های آهنی، رنگ آمیزی و یا با دکور مناسب پوشانیده شود تا موجب بد نمایی غرفه‎های مجاور نگردد. ضمنا بر روی قسمت‎های پشت کار که مشرف به حریم غرفه‎های مجاور می‎باشد نوشتن تبلیغات یا نام شرکت مجاز نخواهد بود.
 • رنگ آمیزی جهت غرفه‎سازی در سالن‎ها با پیستوله یا لوازمی که گرد رنگ را در فضا پراکنده می‎کند ممنوع بوده و در صورت مشاهده به عنوان تخلف از ضوابط نمایشگاه از فعالیت غرفه جلوگیری خواهد شد.
 • چنانچه غرفه‎دارانی، کف‎سازی با مصالح ساختمانی از جمله ماسه، شن، پانل گچی و سیمان را دارند قبل از شروع کار باید با مسئول سالن هماهنگ نموده تا شرایط و مقررات لازم به غرفه‎دار بیان گردد. به عنوان مثال کف سالن‎ها باید در برابر چکیدن روغن و دیگر مواد مشابه به وسیله یک لایه پلاستیک محافظت گردد.
 • مشارکت‎کنندگان و شرکت‎های غرفه‎ساز موظف‎اند کابل و تابلوهای اتوماتیک (استاندارد و مجهز به سیستم ارت) و متناسب با میزان برق مصرفی خود را تهیه نموده و جهت انتقال برق از تابلوهای اصلی و کابل‎های ارتباطی به غرفه مربوطه ضمن هماهنگی با ستاد برگزاری و واحد برق نمایشگاه بین‎المللی فارس اقدام نمایند. همچنین استفاده از هرگونه لامپ و روشنایی بدون محافظ از نوع معمولی یا مدادی ممنوع می باشد.
 • پرداخت هرگونه خسارت احتمالی به مایملک شرکت نمایشگاه‎های بین‎المللی فارس به عهده شرکت غرفه‎ساز خواهد بود.
 • ورود هرگونه وسیله نقلیه اعم از سبک و سنگین به داخل سالن‎های نمایشگاهی صرفا در محل‎های تعبیه شده امکان‎پذیر خواهد بود. در صورت ورود وسیله نقلیه بر روی موکت اصلی سالن، غرفه‎دار و شرکت غرفه‎ساز مشمول جریمه خواهند شد.
 • حمل ضایعات حاصل از تخریب غرفه، پس از اختتامیه نمایشگاه به مکان‎های مورد تأیید سازمان پسماند شهرداری شیراز به عهده شرکت غرفه‎ساز خواهد بود.
 • شرکت‎های غرفه‎ساز ملزم به رعایت زمان‎بندی اعلام شده از سوی ستاد اجرایی جهت اتمام عملیات غرفه‎سازی می‎باشند. همچنین مهلت مجاز جهت تخریب، جمع‎آوری و تخلیه کامل غرفه‎ی ساخته شده حداکثر 24 ساعت پس از اختتامیه نمایشگاه می‎باشد.
 • بدیهی است بعد از اتمام کار نمایشگاه و ارائه گزارش از سوی شرکت نمایشگاه بین‎المللی فارس، مبالغ اخذ شده فقط با ارائه اصل رسید (که در هنگام دریافت تحویل نماینده گردیده) معرفی‎نامه کتبی و مهر شرکت، تحویل نماینده مشارکت‎کننده خواهد گردید و در صورت تخلف، جریمه‎ها از تضمین ارائه شده مطابق جدول 3 کسر خواهد گردید.

 

ردیف نوع خسارت و تخلف از دستورالعمل غرفهسازی میزان خسارت (ریال)
1 تا 10 سانتیمتر ارتفاع غیر مجاز به ازای هر متر طول 500،000
2 از 11 سانتیمتر تا 50 سانتیمتر ارتفاع غیر مجاز به ازای هر متر طول 1،000،000
3 غیر قابل رؤیت بودن داخل فضای بسته (طبقه دوم، انبار، آبدارخانه، اتاق کنفرانس، VIP و …) به ازای هر دریچه 3،000،000
4 استفاده از مصالح ساختمانی غیر مجاز در کف یا دیواره‎های غرفه به ازای هر متر مربع * 500،000
5 ورود و استفاده از دستگاه‎های غیر مجاز به ازای هر دستگاه 3،000،000
6 پوشاندن سقف غرفه در طبقه دوم به هر شکل و با هرگونه مصالح به ازای هر متر مربع * 1،000،000
7 تجاوز به حریم پشت غرفه به هر شکل و نحو به ازای هر متر طول 1،000،000
8 مسدود کردن مسیر کانال‎های تهویه و تأسیسات به هر شکل و نحو به ازای هر متر طول 1،000،000
9 تجاوز به حریم راهروها شامل کف غرفه، دیوارهای جانبی و سر در به ازای هر متر طول 2،000،000
10 عدم زیبا سازی دیوارهای جانبی مشرف به غرفه‎های همجوار یا راهروها به ازای هر متر طول 1،000،000
11 عدم تطابق طرح تأیید شده با غرفه اجرا شده توسط ناظرین ذیصلاح به ازای هر متر مربع * 300،000
12 انجام ساخت‎و‎ساز غرفه بدون اخذ مجوز از مرجع ذیصلاح و طی مراحل قانونی تعیین‎شده به ازای هر متر مربع * 300،000
13 عدم ایستایی غرفه به دلیل عدم رعایت مقررات ملی ساختمان به ازای هر متر طول 2،000،000
14 مبادرت به ساخت‎و‎ساز در زمان برگزاری نمایشگاه 5،000،000
15 عدم حضور مهندس ناظر پیمانکار در هنگام ساخت و تخریب غرفه 2،000،000
16 عدم اتمام عملیات غرفه‎سازی در زمان مقرر به ازای هر ساعت 2،000،000
17 تأخیر در تخریب و تخلیه کامل غرفه ساخته‎شده به ازای هر روز 5،000،000
* موارد ردیف 4 ، 6 ، 11 و 12 به ازای هر متر مربع و در متراژ کل غرفه محاسبه خواهد گردید.

جدول 3 – نوع خسارت و تخلف از دستورالعمل غرفه‎سازی

 

تذکر مهم: عدم رعایت هر یک از موارد ذکر شده تخلف محسوب می‎گردد که پس از تعیین برآورد خسارت یا جریمه توسط ستاد اجرایی، مبلغ مذکور از محل ضمانت ارائه‎شده تأمین خواهد شد و غرفه‎دار یا مجری غرفه‎سازی حق هیچگونه اعتراضی نخواهند داشت.

4- تکمیل فرم شماره دو: شرکت‎های غرفه‎ساز موظف‎اند پس از مطالعه دقیق قوانین و مقررات غرفه‎سازی و دانلود فرم شماره دو از لینک زیر، یک نسخه از این صفحات را پرینت گرفته و کادر پایین سمت چپ را مهر و امضا نموده، فرم شماره دو (مجوز اجرای غرفه خودساز) را تکمیل و همراه با سایر مدارک به ستاد اجرایی نمایشگاه تحویل دهند.

 

دانلود فرم شماره دو: مجوز اجرای غرفه خودساز

 

 

 

بازگشت